Залозецький замок: залишки колишньої розкоші

На теренах Тернопілля є чимало пам’яток, пов’язаних з визначними історичним подіями та постатями. Серед них – Залозецький замок.

Руїни Залозецького замку, 2020 р., фото Тараса Коковського

Зведення замку у Залізцях на берегах Серету, посеред важкодоступних боліт, пов’язують з йменням Марціна Каменецького (рік смерті 1530, похований у Вавелі) шляхтича гербу Пилява, польного гетьмана коронного, прадіда Марини Мнішек , дружини самозванця Лжедмитрія І. У 16-18ст. замок належав родинам магнатів Вишневецьких, Собеських, Потоцьких.

Лжедмитрій І

Наразі він у плачевному стані. Колись в південному крилі замку були ворота, а на вході до замку підйомний міст. По кутах були розташовані багатокутні триповерхові вежі з бійницями.

Залозецький замок на початку ХХ ст.

На території замку розміщувались конюшні, зерносховище, пекарня, пральня, комора та склади. На першому поверсі були кімнати господарів, кімнати для гостей, бібліотека, скарбниця, трапезна, замкова каплиця. У кімнатах були білі кахельні печі, а дах був покритий черепицею.

У Залозецькому замку минули молоді літа князя Яреми Михайла Вишневецького (1612-1651). 1603 року Лжедмитрій з прихильниками тут планували свій похід на Москву. 1649 року замок був зруйнований військом гетьмана Богдана Хмельницького. Згодом його відбудував Дмитро Вишневецький.


Ярема Вишневецький

У 18ст. споруда була в кепському стані. 1790 року її придбав Ігнаци Менчинський, камердинер польського короля Станіслава Августа Понятовського (1732-1798) і розмістив тут суконну та килимну фабрику. Пізніше граф В.Дідушицький тут варив пиво. За часів І світової війни замок зазнав неабиякої руйнації і відтоді рік за роком перетворювався на руїну.

Нині тут геть усе заросло бур’янами. Неподалік – руїни костелу Святого Антонія, про який говоритимемо наступного разу.

Автор Тарас Коковський, світлини автора.

Залозецький замок, 2020 р.

 

5 2 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі