На теренах Тернопілля є чимало пам’яток, пов’язаних з визначними історичним подіями та постатями. Серед них – Залозецький замок.

Зведення замку у Залізцях на берегах Серету, посеред важкодоступних боліт, пов’язують з йменням Марціна Каменецького (рік смерті 1530, похований у Вавелі) шляхтича гербу Пилява, польного гетьмана коронного, прадіда Марини Мнішек , дружини самозванця Лжедмитрія І. У 16-18ст. замок належав родинам магнатів Вишневецьких, Собеських, Потоцьких.

Наразі він у плачевному стані. Колись в південному крилі замку були ворота, а на вході до замку підйомний міст. По кутах були розташовані багатокутні триповерхові вежі з бійницями.

На території замку розміщувались конюшні, зерносховище, пекарня, пральня, комора та склади. На першому поверсі були кімнати господарів, кімнати для гостей, бібліотека, скарбниця, трапезна, замкова каплиця. У кімнатах були білі кахельні печі, а дах був покритий черепицею.

У Залозецькому замку минули молоді літа князя Яреми Михайла Вишневецького (1612-1651). 1603 року Лжедмитрій з прихильниками тут планували свій похід на Москву. 1649 року замок був зруйнований військом гетьмана Богдана Хмельницького. Згодом його відбудував Дмитро Вишневецький.

У 18ст. споруда була в кепському стані. 1790 року її придбав Ігнаци Менчинський, камердинер польського короля Станіслава Августа Понятовського (1732-1798) і розмістив тут суконну та килимну фабрику. Пізніше граф В.Дідушицький тут варив пиво. За часів І світової війни замок зазнав неабиякої руйнації і відтоді рік за роком перетворювався на руїну.

Нині тут геть усе заросло бур’янами. Неподалік – руїни костелу Святого Антонія, про який говоритимемо наступного разу.
Автор Тарас Коковський, світлини автора.


