Як не купити зайвого і почати відкладати гроші? Уроки фінансової грамотності від Олександра Сохацького

Фінансова грамотність – це багаж знань, за допомогою яких капітал може стати більшим. Наші прибутки зазвичай дорівнюють нашим витратам, а інколи ми витрачаємо більше, ніж заробляємо. 

Про фінансову грамотність говоримо все частіше, зокрема про те, що її необхідно впроваджувати у школах як обов’язковий предмет. Та поки у Міністерстві освіти доходять до цього, опановуємо її самотужки – за допомогою численних відео в YouTube, онлайн-курсів, тренінгів. Чому це важливо, говоримо із фінансовим радником, регіональним керівником ГО Діловий клуб “Партнер” Олександром Сохацьким.

Накопичення

Перший крок до фінансової грамотності – витрачати менше, ніж заробляєш, завжди мати резерв. 

  • Пригадуєте, як колись ми брали коробку чи банку, щільно закривали і скидали туди дріб’язок? – говорить Олександр Сохацький. – Цю звичку треба мати все життя. Чи це буде електронна скарбничка від якогось банку, чи це буде скарбничка, куди скидатимете денний залишок. В кінці місяця накопичиться серйозна сума. 

Відкладати щомісяця варто не менше 10%.

  • Заховати від самого себе 10% треба не тоді, коли згадав, а в той момент, коли прийшли гроші, – наголошує фінансист. – Тому що коли вони полежать у нас 2-3 дні, на них вже буде стаття витрат. 

Із незапланованих чи випадкових доходів відкладати 50%. 

  • В кінці місяця ми відкриваємо цю скарбничку, половину витрачаємо на борги (якщо вони є), решту розміщуємо на інвестиції. Якщо боргів немає, 20% ми витрачаємо на себе, 80% інвестуємо. 

 

Купувати за списком

Варто взяти за правило – купувати у супермаркеті за списком і зі знижками.

  •  Багато покупок люди роблять емоційно, – коментує Олександр. – На це працює ціла система маркетингу – в інтернеті, в магазині. Товари привабливо виглядають, апетитно пахнуть. Усім відомий момент, коли виходиш із супермаркету і думаєш: навіщо я це купував? 

 

Привчати дітей рахувати гроші треба змалечку

Азам фінансової грамотності в цивілізованому суспільстві навчають у сім’ї та в початковій школі, дитина змалечку вчиться формувати свою “фінансову подушку”, свій капітал. Що можуть навчити дитину батьки, яких цього не вчили або вчителі, які живуть від зарплати до зарплати? Тому навички потрібно формувати змалечку. Нова українська школа це передбачає. Але вчитися ніколи не пізно.

  • У мене є співробітниця, яка колись взяла дочку на тренінг з фінансової грамотності, і тренер запропонував їй взяти участь у грі, побути директором, – розповідає наш експерт. – Відтоді дитина стриже тата вдвічі дорожче, ніж в перукарні, позичає гроші під проценти тощо. 

Найкраще спрацьовує ігрова форма. 

Найкращим посібником з фінансової грамотності Олександр Сохацький називає книжку Джорджа Семюеля Класона “Найбагатша людина у Вавилоні”.

 

Детальніше про сімейний бюджет, фінансову подушку безпеки, страхування, планування, інвестиції, кешбеки та інші фінансові премудрості читайте у розділі “Гроші” згодом.

 

0 0 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі