Професор Василь Копча: “Колективний імунітет буде природним, більшість мусить перехворіти на COVID-19”

Цього тижня на Тернопільщині зафіксували найвищу цифру захворілих на COVID-19. 795 випадків – це рекорд за рік пандемії. Весь тиждень залишається високою летальність від коронавірусу. В обласному управлінні охорони здоров’я визнали: ситуація критична. І хоч область залишається у помаранчевій зоні, 28 “ковідних” закладів області працюють цілодобово, а медики – на виснаження. У лікарнях збільшують кількість ліжкомісць і доставляють ємності для кисню. Цього тижня реєстрували й найвищі цифри летальності – 19-21 випадків. Визнають і циркулювання британського та західноафриканського штаму, це підтвердили у клініці “Шаріте”. За даними обласного лабораторного центру, понад 59 тисяч  людей перехворіли, 897 померли. Як повідомляють в обласному Центрі громадського здоров’я, сьогодні на Тернопільщині – 14,5 тисяч вакцинованих.

Про ситуацію навколо підвищення захворюваності, вакцинації, нових штамів коронавірусу і вироблення колективного імунітету говоримо із вченим-інфекціоністом, доктором медичних наук, професором ТНМУ ім. Івана Горбачевського Василем Копчею.

– Василю Степановичу, суспільство часто говорить про вироблення колективного імунітету. Ті цифри перехворілих і вакцинованих, які маємо на сьогодні, дають нам надію на те, що незабаром він виробиться?

– Це навіть не крапля, а піщинка в морі. Але прошу звернути увагу на те, що ці цифри офіційні, які різко відрізняються в бік заниження від реальної цифри. Значна частина людей, які перехворіли, можуть взагалі про це не знати, це стосується молодих людей і дітей, які переносять ковід дуже легко. А друга частина за медичною допомогою не звертається. Ще одна категорія людей не потрапляє в статистику, бо ПЛР у них негативний, а ковід насправді є. Тому офіційну цифру треба множити у 3-5 разів, а, може, й більше. 

– Чи багато хворих зараз, у квітні?

– Такої кількості хворих ми ще не бачили. Ми думали, що пік був у листопаді-грудні, виявляється, що тепер ми його в рази перевищили. Це означає, що пального матеріалу для збудника ще більш, ніж достатньо. Значна частина людей ще неімунна, тобто сприйнятлива до захворювання, а отже, розпал епідемії попереду, ми ще гребеня не досягли. 

– Ви прихильник жорстких карантинних заходів?

– Так, безперечно. Нічого іншого, крім наджорстких карантинних заходів, у боротьбі з епідемією у нас не залишається. Я можу пояснити. Очевидно, розрахунок робиться на вакцинацію. Вакцини, які були досі, мали профілактичний ефект. Наприклад, корова вакцина, людина захищена на років 10-15. Вакцина від гепатиту В, кашлюка, епідпаротиту. Ці інфекції називаються вакцинокеровані, так було досі. Але коли з’явився ковід, все змінилося. Виробники вакцин наголошують, що їхня вакцина запобігає летальним вислідам або відсікає тяжкі форми хвороб. На основі цих показників виводиться ефективність вакцини – 84 чи 86% тої ж AstraZeneka. Так от, ці 84% говорять про відсікання тяжких форм, а не захворювання взагалі. Це означає, що вакцинована людина може захворіти і перенести хворобу легко, що плюс для самої людини, але не для соціуму, з яким вона контактує. 

– Скільки часу зберігається імунітет після COVID-19?

– Він дуже короткий, не перевищує шести місяців. Через пів року людину може захворіти вдруге і навіть втретє. Після вакцинації імунітет зберігатиметься теж не довше, тому що він штучний. Якщо природний зберігається 6 місяців, то штучний може закінчитися ще швидше, а це означає, що через пів року треба буде робити ревакцинацію. Не факт, що вакцина виявиться ефективною до того штаму вірусу, який зараз з’явився. 

– Британський штам, про який зараз починають говорити. Чи справді він більш небезпечний і чи маємо випадки на Тернопільщині?

– Британський штам без всякого сумніву тяжчий. І для британського штаму притаманна значно нижча інфікувальна доза. Для прикладу. Якщо людина заковтнула тисячу віріонів (мікрочасток) збудника ковіду. Захворювання у неї не розвинулося, бо цієї дози недостатньо для виникнення хвороби, а друга людина заковтнула сто тисяч віріонів, і цього достатньо. Я зараз називаю умовні цифри. Так от, якщо для вірусу засновника sars cov 2 була потрібна доза 100 тисяч, то для британського штаму достатня інфікувальна доза становить 100 віріонів. І чим більше людина отримує цих інфікувальних доз, тим важче вона хворітиме. Друга небезпека британського штаму – значно коротший інкубаційний період (не 10-14 днів, як при класичному вірусі, а 1-3 доби). Значно частіше хворіють люди молоді. На щастя, цей штам піддається вакцині AstroZeneka/Covishield. А от південноафриканський штам коронавірусу вже не чутливий до цієї вакцини. І це послугувало мотивом, аби Південна Африка відмовилася від використання у себе цієї вакцини. Такий штам дуже швидко розповсюджується по світу і швидко еволюціонує, бо для нього є багато пального матеріалу. Він є вже в Україні і розповсюджуватися буде дуже швидко. 

Читайте також Володимир Лісовський: “Ізоляція або вакцинація. По-іншому COVID-19 не подолати”

– Вакцина Ковішилд. Одна категорія населення стверджує, що щеплюватися треба будь-чим, інша вперто чекає на Пфайзер. Є ще й третя категорія, яка не визнає вакцинації. Як з цим бути?

– Стосовно тих, хто не визнає вакцинації, я їм щиро співчуваю, бо ці люди недалекі. Коли Едуард Дженнер винайшов першу вакцину від коров’ячої віспи, одразу з’явилися перші антивакцинатори, які говорили, що у щеплених виростуть роги. Антивакцинний рух не щезав ніколи, він удосконалювався, їхні аргументи стали набагато вишуканіші – чіпи, інші незрозумілі слова, бо примітивізми про роги не проходять. Але це не від великого розуму.

Мені зрозуміла позиція людей, які чекають на вакцину більш авторитетну, але давайте приземлимося і оглянемося навколо. Ми надто бідна країна, яка має закупити наддорогу пфайзерівську вакцину, щоб її вистачило для вакцинації всього населення. Її буде мізер.

– Такими темпами вакцинації коли нам чекати колективного імунітету?

– На превеливий жаль, дуже довго. Вакцинація – це крапля в морі, вона не може вплинути на формування колективного імунітету. По-перше, дуже мало людей щепиться, а по-друге, цей імунітет надто короткочасний. Колективний імунітет буде сформований без всякого сумніву, але в абсолютної більшості людей цей імунітет буде природний, тобто після перенесеного COVID-19. Тобто більшість має таки перехворіти. Те, що це станеться, це неодмінно, але коли – я не готовий сказати. Це може бути і через рік і довше.   

 

4.6 7 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі