Закинуті маєтки і костели поблизу Тернополя очима відеоблогерів

Літо – час не тільки мандрувати морями, горами і закордонами, а й вивчити те, що практично “під носом”. Так вирішили тернополяни Роман Крих і Олександр Волошин. Вони сіли на велосипеди і вирушили у мандрівку селами Тернопільського району. В результаті маємо якісний відеоблог на Youtube-каналі з оглядом архітектурних принад Баворова, Прошови, Грабівця, Лошнева й інших сіл, до яких з Тернополя рукою подати.  Що з цього вийшло? 

На велосипедах друзі їздять давно, минаючи різні цікаві історико-культурні локації та архітектурні принади, але фотографували їх, зізнаються, рідко. Велотур зі зйомкою розпочали, коли зрозуміли, що через кілька десятків років від руїн старовинних палаців, маєтків, костелів нічого не залишиться, а отже, треба встигнути їх бодай зафільмувати і систематизувати дані про них. 

Дорогою друзі намагаються щось дізнатися про споруди від старожилів. Вдається не завжди. 

  • Про деякі місця і споруди дуже важко щось знайти цікаве, – розповідає Роман Крих. – У селах люди переважно про них нічого не знають, а старі люди говорять таке, що не завжди тримається купи. Часто зустрічаємо протирічливу інформацію: одні говорять одне, другі – інше.

Маршрут прокладають заздалегідь, проте буває, що дорогою знаходять несподівані місця. 

  • Було таке, що в одному селі ми побачили зарослі дерев. Ми розгребли їх і побачили дивовижної краси руїни, які у свій час були розкішним маєтком. Про це ми розкажемо в одному з наступних відеоблогів. 

Роман Крих додає, щоб побачити усю цю красу не треба від’їжджати від Тернополя далеко. Практично у кожному селі можна знайти якийсь старий костел, палац, панську садибу. 

  • Цікаво, що навколо стоять відремонтовані будинки, через дорогу може стояти сучасна церква, покрита бляхою, а тут – абсолютна руїна і всім все одно. У кращому випадку, пострижуть траву чи вирубають дерева. 
Костел Святого Вацлава у селі Баворів

На думку Романа, зараз сільські громади пожинають наслідки “колгоспного ладу”, який не вчив цінувати пам’ятки архітектури. 

 

Читайте також Жителі села Сороцьке на Тернопільщині хочуть облагородити унікальний  костел

 

Унікальний приклад відновлення костелу у селі Сороцьке, про яке ми писали нещодавно, коли жителі громади подали на конкурс “Наша громада”, організований телеканалами ICTV та СТБ у партнерстві з Українським кризовим медіа-центром у рамках Програми USAID  «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність». Завдяки підтримці наших читачів, ця споруда пройшла у наступний тур конкурсу. Ми продовжуємо стежити, чи стане успішним приклад небайдужої громади, чи вдасться здійснити проєкт відновлення унікальної пам’ятки архутектури.

У більшості сіл Тернопільського району ситуація не така. 

  • У Сороцькому ми нещодавно були, там дуже велика споруда, – продовжує Роман Крих. – Взагалі дивно, як у ті часи могли вибудувати таку велику церкву. Всередині там дуже гарно, красиві елементи, але якщо його будуть відновлювати, ставлячи металопластикові вікна  чи блискучу бляху, то краще не варто. Майстрів із реставрації, відновлення вітражів в Україні дуже мало. 
Костел у селі Сороцьке Іванівської громади

Щоб побачити гарну архітектуру, люди нерідко платять великі гроші і їдуть у світ за очі, натомість це можна робити, не виїжджаючи з області. Варто лише зайнятися прокладанням маршрутів і облагородити їх.

  • В одному з маєтків ми побачили розвалені стіни і колони, але зберігся портрет Леніна, агітки, купа паперового мотлоху, – каже Роман Крих. 

Аби відзняти першу частину відеоблогу друзі озброїлись камерою GoPro та дроном, адже до деяких об’єктів підступитися неможливо, настільки вони занедбані.

Сьогодні пропонуємо І частину відео Одноденний ВелоTravel по закинутих костелах і помістях Тернопільської області і чекаємо на вихід наступних, адже матеріалу Роман Крих та Олександр Волошин мають предостатньо. 

Підпишіться на Youtube-канал і стежте за його оновленнями.  

 

3.5 2 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі