Слідами пожежі у Харкові. Що відбувається у геріатричних будинках Тернопільщини?

Пожежа, що трапилася 21 січня у приватному геріатричному будинку на Харківщині, забрала життя 15-х людей. Такі випадки зазвичай змушують задуматися про безпеку в інших закладах подібного типу. Не виняток і Тернопільщина. В області почали перевіряти геріатричні будинки. Що моніторили у будинках для літніх людей і що виявили? 

За словами міністерки соціальної політики України Марини Лазебної, заклад не був зареєстрований. 

 

– Цей заклад функціонував не у правовому полі, його немає в реєстрі надавачів соціальних послуг. Відомості про такий заклад відсутні в департаменту соціального захисту. Насправді вимоги до функціонування таких закладів, де проживають громадяни похилого віку, люди з інвалідністю, вони регулюються законом. І до таких закладів є чіткі критерії їх діяльності. Тому ми зараз організовуємо роботу щодо виявлення таких закладів, яких немає в реєстрі надавачів соціальних послуг. Ми перевіримо умови проживання та перебування людей похилого віку в таких закладах і, безумовно, будемо посилювати відповідальність тих людей, які організовують таку роботу і працюють в неправовому полі, – сказала Лазебна на засіданні уряду.

 

Геріатричні будинки Тернопільщини відвідали 40 мобільних груп. 

Станом на 26 січня поліцейські виявили перші порушення. З недотриманням правил здійснював догляд за особами похилого віку геріатричний заклад в селі Біла Тернопільського  району. Без відповідної реєстрації та дозволу на забезпечення проживання перебували 28 людей в одному з соціальних центрів на Чортківщині. Ще один центр духовної реабілітації функціонував з порушенням вимог 185 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження критеріїв діяльності надавачів соціальних послуг».

Загалом правоохоронці задокументували 10  порушень. 

Новопризначена директорка департаменту соцзахисту обласної держадміністрації Наталія Найчук підтверджує: порушення є.

 

– Коли приступила до своїх робочих обов’язків, була впевнена, що в Тернопільській області таких будинків нема, – говорить чиновниця. – На превеликий жаль, вони є і розміщені не так далеко, навіть один є у Тернопільському районі – заклад, який не має такого дозволу. 

Наталя Найчук додає, держава не проти розвитку приватних закладів соціальної сфери, але з відповідними дозволами, ліцензіями, сертифікатами та реєстрацією. 

 

Володимир Шевченко – правозахисник, регіональний координатор у зв’язках з громадськістю Уповноваженого з прав людини ВРУ у Тернопільській області. Його завдання – моніторити геріатричні будинки незалежно від ситуації, що він і робить з 2013 року і встиг відвідати понад сотню закладів подібного типу у різних областях України. 

 

Випадок у Харкові не перший, але чомусь тільки після як щось стається, починають проводити масові перевірки, а до того часу вони нікому не потрібні, – каже Володимир Шевченко. – Поліція завжди знає про наявність таких закладів, оскільки якщо там хтось помирає, то звертаються насамперед до них. Знають про це і дільничі лікарі, бо у будинок для літніх людей потрапляють їхні пацієнти. 

 

За словами правозахисника, такі геріатричні будинки уникають відповідальності, не вносячи дані у реєстр, а просто відкривають ФОПа і складають договори. Відповідальності за невнесення закладу в реєстр надавачів послуг в Україні не передбачено. 

 

За даними обласного департаменту соцзахисту, на Тернопільщині 18 стаціонарних відділень геріатричних будинків, в яких перебуває 487 осіб. Виявили наразі 4 приватних будинки.

0 0 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі