Що має бути у шкільній аптечці. Оновлений перелік препаратів

Основне право, дотримання якого має бути гарантованим усім учасникам освітнього процесу — це право на життя та здоров’я.

Якщо у закладі освіти трапляється нещасний випадок чи раптово погіршується стан здоров’я учня або будь-кого із працівників, критичне значення має вчасне надання домедичної допомоги. Надання такої допомоги залежить не лише від професійності медичного працівника закладу освіти, а й від наявності в медпункті та інших приміщеннях закладу освіти  усіх обов’язкових аптечок і їхнього забезпечення необхідними ліками та медичними виробами.

Міністерство охорони здоров’я України затвердило «Примірний перелік медичних виробів, лікарських засобів та інших матеріалів, які повинні бути у складі медичної укладки для надання медичної допомоги у медичному пункті закладів загальної середньої освіти» — наказ від 06.04.2021 № 637.

Про це чимаємо на сайті Освітнього омбудсмена України.

ЩО МАЄ БУТИ В АПТЕЧЦІ ШКІЛЬНОГО МЕДПУНКТУ

Відповідно до наказу МОЗ № 637 від 06.04.2021 року «Про затвердження Примірного переліку медичних виробів, лікарських засобів та інших матеріалів, які повинні бути у складі медичної укладки для надання медичної допомоги у медичному пункті закладу освіти» в медпункті закладу освіти мають бути:

 • рукавички оглядові нітрилові нестерильні (різних розмірів) — 10 пар;
 • шприци 2, 5 та 20 мл — по 5 штук кожного об’єму;
 • катетер внутрішньовенний різних розмірів (16G-22G) — по 2 штуки кожного розміру та пластир для його фіксації (3 штуки);
 • 20 спиртових серветок; 10 стерильних марлевих серветок розміром не менше 10х15 см;
 • лейкопластир: 1 на нетканій основі завдовжки 3-5 м, завширшки 2-3 см; 1 гіпоалергенний, завширшки не менше 2,5 см, завдовжки від 5 м; 20 бактерицидних розміром не менше 1,9х7,0 см;
 • бинт:  2 еластичних нестерильних, завширшки 8-15 см, завдовжки 2-3 метри; 5 марлевих нестерильних завширшки не менше 10 см, завдовжки від 5 м;
 • 5 ампул розчину для ін’єкцій Glucose (глюкози), 0,4 г/мл по 10 мл або по 20 мл в ампулах; по 10 ампул Diphenhydramine (дифенгідраміну): 10 мг/мл по 1 мл в ампулах та Epinephrine (епінефрину): 1,8 мг/мл або 1,82 мг/мл, або 1,0 мг/мл по 1 мл в ампулах.

Також у медпункті має бути:

— по дві:

 • маски-клапани для штучної вентиляції легень;
 • системи для переливання інфузійних розчинів;
 • шини на кінцівку для надання першої допомоги;

— по два:

 • механічні вироби для зупинки кровотечі (турнікет типу CAT або типу SWAT);
 • розчини Sodium chloride (натрію хлорид) для інфузій 9 мг/мл, 400 мл або 500 мл в полімерних контейнерах (пакетах) або полімерних флаконах (пляшках);
 • термометри (для вимірювання температури тіла), в тому числі цифровий або інфрачервоний.

Також для надання домедичної допомоги, перевірки стану дитини у медичному пункті повинно бути по одному:

 • венозному джгутові;
 • Salbutamol (сальбутамолу), інгаляції під тиском, або Аерозолю для інгаляцій, дозованого (100 мкг/доза по 200 доз у контейнерах або у балонах);
 • флакону, контейнеру Chlorhexidine (хлоргексидину біглюконату), розчин для зовнішнього застосування 0,05% по 50 мл або 100 мл або по 200 мл у флаконах, контейнерах;
 • нашкірному розчину Povidone-iodine (повідон-йоду), 100 мг/мл (10 %), по 30 мл або по 50 мл або по 100 мл у флаконах;
 • дезінфекційному засобу для обробки рук і шкіри 100 мл;
 • футлярі або сумці-укладці (саквояжеві) для зберігання, транспортування медичних виробів;
 • тонометру з малими, середніми і великими манжетами;
 • портативному пульсоксиметру;
 • пінцету анатомічному;
 • стетофонендоскопу та одні медичні тактичні ножиці.

Варто пам’ятати, що перед тим, як давати дитині якісь ліки, потрібно зв’язатися з батьками дитини і запитати дозвіл на це.

У ЯКИХ НАВЧАЛЬНИХ ПРИМІЩЕННЯХ МАЮТЬ БУТИ АПТЕЧКИ

Нормативно-правовими актами визначається, що медична аптечка обов’язково має розміщуватися:

Це ті навчальні приміщення, в яких існує підвищений ризик травматизації учнів під час занять або завдання іншої шкоди здоров’ю. Адже в кабінетах хімії, фізики, біології, майстернях учні працюють над різними дослідами, використовують обладнання та взаємодіють із речовинами, верстатами, через необережне поводження з якими можна завдати шкоди власному здоров’ю або здоров’ю інших учнів.

Аптечка в кабінеті інформатики не вимагається. Наказом МОН «Про затвердження Положення про кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій навчання загальноосвітніх навчальних закладів» це не передбачено.

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ: ЩО ПОВИННО БУТИ В МЕДПУНКТІ ТА АПТЕЧКАХ НАВЧАЛЬНИХ ПРИМІЩЕНЬ

Ми підготували порівняльну таблицю, в якій можна ознайомитися із примірним переліком медикаментів, перев’язувальних засобів і приладдя для надання першої долікарської допомоги, які мають бути в медпункті, спортзалах, майстернях та кабінетах математично-природничих дисциплін.

Загалом, зі спільного, як у медпункті, так і в аптечках кабінетів математично-природничих дисциплін, спортзалах та майстернях мають бути бинти, стерильні серветки, розчин йоду, джгут, медичні ножиці, пінцет. У кабінетах математично-природничих дисциплін та спортивних залах склад аптечки ідентичний. В аптечці навчальних майстерень, на відміну від інших, передбачаються, зокрема, таблетки активованого вугілля, мазі від опіків, питна сода. В аптечках кабінетів математично-природничих предметів, спортзалах передбачаються болезаспокійливі засоби, валідол, у медпункті ж таких ліків немає. Натомість у медпункті мають бути, зокрема, шприци, ампули для ін’єкцій, механічні вироби для зупинки кровотечі тощо.

 

 

Нагадуємо, що тепер у кожному закладі загальної середньої освіти, незалежно від його підпорядкування, типу і форми власності, має бути або штатний медичний працівник, або, якщо не вдається знайти працівника на цю посаду, заклад освіти зобов’язаний укласти договір із закладом охорони здоров’я, щоб діти обслуговувалися там. Це визначається новим Санітарним регламентом, який набув чинності з 1 січня 2021 року (пункт 2, розділ 7).

Також 20 січня 2021 р. Кабінет міністрів України ухвалив відповідну постанову №31 «Про затвердження Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти».

Відповідно до Додатку 2 до підпункту 2.1.22 Правил безпеки під час занять у навчальних і навчально-виробничих  майстернях навчальних закладів системи загальної середньої освіти, комплектування аптечки  і  складання  інструкції  з  надання першої (долікарської) допомоги роблять за погодженням із персоналом медпункту закладу освіти. Відповідальність за наявність медикаментів,  перев’язувальних засобів, за  належний  стан  аптечки  покладається  на завідувача майстернею. Контролює стан аптечки персонал медпункту.

0 0 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі