Польська шляхта полюбляла Скоморохи на Тернопіллі

Часто можна почути про те, що в нашій області нема де відпочити, що недостатньо розвинутий сервіс. Та чомусь в ті ж самі Скоморохи щороку приїздять тисячі туристів зі всієї України та з-за кордону. Вони залюбки проходять туристичні маршрути каньйоном ріки Стрипи, милуються каскадом Срібних водоспадів і покращують своє здоров’я в унікальному природному мікрокліматі. У нашому краї ми маємо невеликий шматочок майже карпатської природи. Навіть у негоду тут затишно і комфортно.

Тут було море

За два кілометри від села Скоморохи Бучацького району, з-під схилу заболоченого яру, витікає декілька джерел, які, поєднуючись, утворюють невеликий потічок. Протікає він через ліс, долаючи уступи девонського пісковику і вливається у Стрипу. У мальовничому каньйоні цієї водної артерії розташувалося декілька відпочинкових баз. У 60-70 роках ця рекреаційна зона користувалася неабиякою популярністю у відпочиваючих усього Радянського Союзу.

У часи польського панування тут у дерев’яних  будиночках  відпочивала шляхта. Справа в тому, що ця місцина має декілька цілющих джерел, які з’являлися тут поступово, починаючи з девонського періоду (четвертий етап палеозойської ери – майже 419 мільйонів років тому). Вода у кожному з них має особливі смакові та мінеральні властивості.

У залісненій частині каньйону водяться сірі та чорні гадюки. Проте вони бувають переважно на осонні і до водоспадів не спускаються. Досі не було жодного випадку нападу цих плазунів на людей. У цьому краї ще й досі мешкають дикі кози і кабани, а ось оленів і лосів люди винищили.

За 4 кілометри по Стрипі вниз є невеликий острівець, де гніздяться сірі чаплі. Загалом у  Європі таких місць гніздування цих пернатих є лише два – на Стрипівському каньйоні та в Асканії Новій.

На своєму шляху Стрипа утворює каскад водоспадів, які мають різну висоту – від 0,5 до 8 метрів. Найвищий серед них – «Срібний». Саме від нього і походить назва каскаду. Також є «Веселковий», «Пороги», «Зміїний», «Темний», «Татарський» водограї. Коли проміння сонця пробивається крізь густі крони дерев, вода починає переливатися, наче відполіроване і начищене срібло. Особливо цьому сприяє камінь, а точніше, щільно спресований пісок ще девонського періоду. Це свідчить про те, що кількасот мільйонів років тому тут було море або океан. Підтвердженням цієї теорії стало і те, що кілька років тому учні однієї із тернопільських шкіл  знайшли тут скам’яніле яйце.

Вода, що допомагає

На території Скоморох і поблизу є понад 100 джерел, які мають лікувальні властивості. Вода у них не замерзає навіть у найбільші морози. Це завжди є дивиною для туристів. Навіть нинішнього часу  не раз можна спостерігати, як жінки взимку перуть білизну на так званих пралах. Проте найбільше гостей інтригує «Джерело кохання». Існує повір’я, що коли стати на одне коліно, набрати в рот прохолодної води з нього і загадати бажання, а потім проковтнути воду, то воно обов’язково здійсниться. Ці дії потрібно повторити тричі. Звичайно, перевірити правдивість цих магічних дій можна лише з часом, але люди вірять у те, що їх доля буде щасливою. Окрім того, незаміжнім дівчатам радять пошукати у воді камінь у формі серця. Якщо вона такий знайде, то невдовзі щасливо вийде заміж.

Сімейний дуб і горіхова галявина

У цій місцині є навіть дуб сімейного щастя. Це старе, пошарпане під час Першої  світової війни, скручене колючими дротами, дерево. Воно щовесни випускає молоді пагони і буяє зеленню, демонструючи приклад непереборного прагнення до життя. Багато хто вірить, що, торкнувшись дуба, матимеш силу для подолання будь-яких труднощів у сімейному житті.

Горіхова галявина з’явилася у 1801 році, коли непридатну для робіт землю придбав професор Краківського університету  пан Зеленський. Він посадив тут дерева волоського горіха та дозволив селянам використовувати як галявину, так і збирати горіхи. Сьогодні дерева частково повсихали. Треба зазначити, що саме тут було виявлено рештки перших поселень, вироби з кременю.

І ще одна перевага цієї місцини у тому, що тут поганий зв’язок. Саме тому тут можна цілком відновитися і відпочити від усіх благ цивілізації на лоні первозданної природи.

Яніна ЧАЙКІВСЬКА.

Фото автора.

4.8 4 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі