Оксана Муха: “Якби я заспівала російською, це був би найганебніший вчинок у моєму житті”

Тур Оксани Мухи Україною, скасований через карантин у березні, відбувається у травні. 25 травня співачка завітає у Тернопіль із програмою “Найгарніші пісні України”. У телефонному інтерв’ю для журналу LifeTer співачка розповіла про непростий рік у час пандемії, про програму, яку підготувала для українців і тернополян зокрема, про участь у 9-му “Голосі країни” і роль Квітки Цісик у її житті.

 

 • Пані Оксано, з чим приїдете у Тернопіль?

 

 • Програма називається “Найгарніші пісні України”. Кожна з пісень, яка буде виконуватися, має якусь особливу історію в моєму житті і я везу ті, які дорогі моєму серцю. Ігор Білозір, Володимир Івасюк, Анатолій Кос-Анатольський, Богдан Веселовський, народні пісні, пісні з репертуару Квітки Цісик. Це будуть не лише пісні Центральної частини України, буде Західна Україна, буде Лемківщини трохи. 

 

 • Якими критеріями Ви керувалися, обираючи репертуар?

 

 • Є пісні, які вже стали символом українства. Наприклад, “Два кольори” чи “Черемшина”. Чи “Де ти тепер” Шамо – з цією піснею я вийшла на “Голос країни”, щоб розповісти українцям про Квітку Цісик, яка об’єднала українців у непростий час своєю любов’ю до України, своїми двома альбомами  – не шароварщину видавши нам, як від нас цього очікували і очікують донині, а записала дуже якісні пісні. Будуть пісні, які будували українську естраду, з яких все починалось. Вальси і танго Веселовського і Кос-Анатольського це приклад для нас, як можна було красиво описувати свою любов до рідної землі. Будуть пісні Володимира Івасюка, який мав відкрите і вільне серце, надзвичайну силу духу, який був незручний для радянської влади, його пісні знає весь світ і вони повертають людям свідомість. Тому найгарніші пісні це ті, на які починає відгукуватися серце, які є роками витримані. І, звичайно, це народні пісні. 

 

 • А Ви пам’ятаєте той момент, коли у Ваше життя увійшла Квітка Цісик?

 

 • Дуже добре пам’ятаю. Це був надзвичайний час, коли ми з батьками були у горах, стояли над річкою Кам’янка у наметах біля Кам’янського водоспаду. Мені було років сім. Ми мали магнітофон, який можна було підживлювати від акумулятора машини, і тато включив касету Квітки Цісик. Вперше її голос я почула біля ватри, це було надзвичайне місце, надзвичайно вдалий час для моєї ще дитячої тоді свідомості, щоб у цій тиші і красі почути Квітку, і вона на все життя стала моєю подругою і невід’ємною часткою мене. 

Подкаст інтерв’ю з Оксаною Мухою та її пісні можна прослухати тут.

 

 • Ви – скрипалька, закінчили Львівську музичну академію імені Лисенка. Співаєте з дитинства чи в дорослому віці вийшли на сцену?

 

 • Є такий вислів “з маминим молоком” – він про мене. Ми співали, скільки я себе пам’ятаю. І наша родина з тих співочих, які співають не лише за столом, а в побуті, коли пісня допомагає в роботі, розраджує. Я в тому співі і виросла. Я думала, що у всіх сім’ях так. Десь у років 25-27, коли мене почали оточувати інші люди, я зрозуміла, що так далеко не у всіх сім’ях і дуже засмутилася. Але я співала все своє життя.  Вперше на сцену я вийшла у 26 років, це був проєкт “Мамине серце”, я співала колискові з капелою “Дударик”. І після того я зрозуміла, що хочу бути на сцені. Це особливе відчуття, коли люди змінюються, дивлячись на тебе. 

 

 • Коли Ви прийшли на “Голос країни”, були вже знаною співачкою. Що змінив у Вашому житті цей проєкт? Можливо, змінив Вас?

 

 • “Голос країни” – це дуже великий шлях, довгий, непростий. Хороша школа, яка дала зрозуміти, як у житті важливо не піддаватися, а триматися своєї думки, йти своїм шляхом і робити те, у що віриш. Тоді воно буде правильним, щирим і відповідно тобі повірять люди. Але здійнилася мрія моя і Квітки, адже поки вона жила, співачка мріяла, що її почують в Україні. Після “Голосу” ми мали тур і були повні зали, було надзвичайно важливо зрозуміти, що на Сході країни українську пісню теж зустрічають з відкритими обіймами. 

 

 • Ви співаєте винятково українською. Ваші колеги по цеху нерідко переходять на російську, мотивуючи це розширенням ринку для своєї творчості. Можемо припустити, що коли-небудь у Вашому репертуарі з’явиться пісня російською?

 

 • Це би був найганебніший вчинок у моєму житті, особливо зараз у часі війни, коли ми розуміємо, що хлопці віддають своє життя за ту ж мову, а з’єднує державу мова в першу чергу. Я би дуже не хотіла, щоб у моєму житті склалася ситуація, коли я буду змушена заспівати цією мовою, я би цього не пережила. 

 

 • Пані Оксано, яким був цей останній карантинний рік для Вас особисто і для Вашої творчості?

 

 • Я гадаю, як і для всіх творчих людей, було важко. Були думки про те, що потрібно змінювати профіль, але треба співати, бо це є мій дар і я не маю права зраджувати себе. Але в часі карантину ми зробили кілька концертів онлайн, це не було так сумно, як у деяких виконавців, які не мали і цього. Карантин дав можливість обдумати що я хочу зробити в майбутньому. Я в собі відчула те, що, напевно, би не відчула в часі гастролей, концертів, швидкості, втоми, багато люду. А коли ти є в тиші вдома, ти можеш себе почути, багато зрозуміти і проаналізувати. Карантин був позитивний з точки зору переосмислення цінностей. 

 

Оксана Муха додає, що у Тернополі почуває себе, як вдома, і такої публіки не може знайти у жодному місті, тому запрошує нас 25 травня о 17.00 і о 19.30 год. у Тернопільський обласний академічний драмтеатр ім. Т.Шевченка послухати “Найгарніші пісні України” у її виконанні. Квитки: 17:00 – https://bit.ly/3rIKha2 | 19:30 – https://bit.ly/3p46vRP або в касі театру.

 

 

5 3 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі