Година плюс, година мінус. Ну, хіба це суттєво? Але щороку навесні і восени цю тему «мусолять», навіть, на державному рівні. Цього року нинішній зимовий час (UTC+2 за міжнародною шкалою) може стати для України постійним. Верховна Рада хоче скасувати переведення годинників.
Щоправда, коли саме в Україні переведуть годинники востаннє, досі до кінця не відомо, адже законопроєкт поки що ухвалили лише в першому читанні.
Можливо, 28 березня Україна іще перейде на літній час (переведе стрілку на годину вперед), а восени повернеться на зимовий – уже назавжди.
Проте низка депутатів пропонують пришвидшити ухвалення закону в цілому. Тоді переводити годинники більше не доведеться навіть цьогоріч.
Вважається, що саме зимовий час є природним і стандартним для певної території.
Аргументи «за»
– Користь – економічні переваги. Наприклад, в ЄС упродовж майже 20 років ця практика була обов’язковою для всіх країн-членів.
– Окрім того, прихильники переведення люблять говорити про економію електроенергії. Завдяки переходу на літній час, мовляв, робочі години більше припадають на світловий день.
– Соціальні фактори. Перехід на літній час дозволяє людям краще використовувати “світлі” години дня, а також зменшує кількість ДТП та злочинів у вечірні години.
Аргументи «проти»
– Противники переведення наводять результати досліджень, які говорять про негативний вплив на здоров’я людини та біоритми. Зокрема, в момент переходу, збільшується кількість інсультів та викликів швидкої допомоги.
– Так само противники переведення вважають, ще зекономити на електроенергії точно у такий спосіб не виходить.
Аргументи – «факти»
– В Європейському союзі у 2019 році скасували обов’язкове переведення годинників для країн-членів. За рішенням – з 2021 року всі держави можуть самостійно вирішувати – переводити їм годинники чи ні.
– Для України відмова від переведення годинників не є новою. У 2011 році Київ уже скасовував перехід на зимовий час, але від ініціативи швидко відмовилися того ж сезону. Частково – через скарги населення із західних регіонів, які нарікали, що дітям доведеться йти в школу затемна. Частково – через обурення тим, що відмова є повторенням кроку Росії.
За матеріалами ВВС, УНІАН
