“Буду допомагати тим, хто останній в черзі на допомогу”. Олена Дейнека про котів – своїх і чужих

22 січня у США відзначають День відповідей на запитання вашої кішки. Тобто для тих, хто має котів, – це нагода задуматися: чого ж хоче наш улюбленець? 

Наша співрозмовниця – директорка соціальної ветклініки “Хатіко” Олена Дейнека. 

 

 • Пані Олено, скільки знаю, коти навколо Вас. Чи були у Вашому житті періоди без пухнастиків?

 

 • Коти в мене тільки 26 років. Був такий період, коли батьки були проти. Але сталося так, що мені довелося завести кота. В іншому місті у мене захворіла тьотя і нам треба було забрати її сина, який погоджувався переїжджати тільки з кішкою. Так у нас з’явилася кішка, а згодом кошенята. Зараз у мене котобанда – 9 котів, одна собака і завжди є один-два коти на соціалізації, ще з десяток у ветклініці. 

 

 • Ви розумієте, що хочуть сказати Ваші коти?

 

 • Здебільшого так. Хоча вони всі різні – з різними характерами, темпераментами, у кожного є свої потреби, кожен з них у свій спосіб з’явився у нашій сім’ї, але я завжди знаю чого вони хочуть. І не тільки я, мій чоловік їх розуміє. Ми можемо навіть за ходою, за жестами, за посадкою визначити хто себе добре почуває, хто недобре, хто чого хоче. 

 

 • Як вчили котячу мову?

 

 • Можна сказати, в мовному середовищі (сміється, – ред.), оскільки в мене їх постійно достатньо я вчилася на практиці. В мене виникають питання, чому киця довго спить, в якій позі вона спить, чи не болить у неї щось.

 

 • Чи мають коти поганий настрій, депресію?

 

 • Звісно, мають. Вони можуть бути радісні, можуть бути сумні. Вони хочуть їсти, хочуть гратися, часом у них щось болить. А іноді вони хочуть поспілкуватися чи вас полікувати.

 

 • А перевірили на собі лікувальні властивості котів?

 

 • Це відчула вся моя родина. Через лікувальні властивості я котів мала, маю і буду мати. Вони дуже допомогли моїм батькам, які вже сьогодні не з нами. Був період, коли довго хворіли і мама, і тато. У мами був діабет зі всіма наслідками – вона осліпла, була без ніг, коти її розраджували – знімали психологічне навантаження, вчили рухи робити. Вони виводили її зі стану небажання жити. Потім хворів дуже сильно тато – у нього був інсульт, в нього була паралізована вся ліва частина і от саме коти лежали під цією нерухомою рукою і перші рухи мого батька були рухи пальцями, які намагалися погладити кота. І от зараз – є поганий настрій, прийшла вся котобанда, обклала тебе і намагається розрадити. Через 10-15 хвилин я відчуваю, що я в іншому стані. 

 

 • Доводилось бачити кота в депресії?

 

 • Свого часу до нас привезли кішку, від якої відмовилися її господарі. Кішка мала затяжну депресію. Добре, що вона була породиста і ми швидко прилаштували її в дуже хороші руки. Але весь час, коли вона була у ветклініці, вона сиділа з опущеними плечима та голівкою, і якби вона могла плакати, то би плакала. 

 

 • Як проявляється депресія у котів? Як її виявити і усунути?

 

 • Кішка може довгий час відмовлятися від спілкування. Вона може довгий час не ставати поїсти, попити, попісяти. Бувають різні ситуації у сім’ях – можливо, хтось помер, можливо, народився і господарі переключили увагу на дитину. Тому депресія може бути, тварини надзвичайно тонко організовані. У них може бути і меланхолія, і депресія, і нервові розлади.

 

 • Чим можуть допомогти у соціальній ветклініці Хатіко, якщо у кота проблеми душевні?

 

 • Ми підбираємо чи до нас приносять тварин різних і дуже важливо зрозуміти, чи є у тварин сила, щоб жити далі. Бувають скалічені тварини, які не будуть жити, ми намагаємося гуманно їх відпустити, але бувають випадки, коли потрібно з твариною говорити, брати на руки, гладити, навіть взяти до себе додому, щоб соціалізувати потім і в це треба вкласти сили і нерви, бо тварина може відмовлятися ходити на лоток, дряпати меблі і стіни. Це все треба витримати, щоб дати тварині шанс на хороше життя. Є у нас в клініці тварини, які ніби й не проти спілкування з людьми, але треба почекати і дати шанс, щоб вони стали абсолютно ручними. 

 • Як відображається стрес на фізіологічному стані тварини? 

 

 • Дивлячись, який стрес. Якщо поїхали кудись відпочивати, а тварину віддали в готель, вона явно в стресі, важливо створити комфортні умови, щоб тварину оточували речі, взяті з домівки, корм звичний. І навіть можливість поговорити через телефон. У нас був випадок, коли господарі поїхали, розуміючи, що кіт буде стресувати і вони питали, чи можна зробити дзвінок через вайбер, бо котику важливо почути голос. А якщо бувають стреси через падіння з вікна, через наругу господарів – це інші розлади і їх треба лікувати навіть медикаментозно. 

 

 • Чому ваша клініка називається соціальною?

 

 • Вона створювалася з тим, щоб допомагати. Ми з чоловіком піднялися від людей небайдужих до ситуації і розуміли, що нам треба заробляти гроші на те, щоб допомагати тим, хто останній у черзі на допомогу. Ми писали бізнес-плани, використовували всі можливості і в результаті довгої дороги ми зробили те, що зробили. Ми знали, що виконуватимемо соціальну функцію. Зараз другий рік, як клініка існує і ми бачимо, як будемо розвиватися і маємо на меті, щоб все-таки надавати дедалі більший обсяг соціальних послуг, щоб у нас була і фінансова, і фізична можливість допомагати. 

 

 

4 4 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі